Сградата на Областна администрация с нови знамена за Деня на независимостта

Дата на публикуване: 21.09.2010 13:51
    Областна администрация Ловеч посреща 22 септември - Деня на независимостта и празник на българското знаме с нови флагове.
    Областният управител на Ловеч Николай Нанков подкрепи инициативата на Съюза на възпитаниците на военните на Н. В. училища, школата за запасни офицери и родолюбивото войнство и гражданство относно честването на светлата дата в нашата история и призовава всички граждани и институции да украсят улиците и домове си с националното знаме.  
    Знаят ли децата на България какво символизират цветовете на нашето скъпо знаме?
    Всеки флаг, всяко знаме, представляват сбор от символи, които са свързани с историята и същността на това, което изразяват. Знамето на страната се е променяло в продължение на над хилядогодишната ни история - от конската опашка по времето на Аспарух до днешния трицветен национален флаг на Република България. Не много популярна легенда гласи, че нашият трибагреник е обгърнат от романтизъм, който е пряко свързан с бойната слава на армията ни. Цветово, знамето е свързано с древната българска войска. Лявото й крило е имало завързани бели лентички на копията. Това били леко въоръжени конници, които се славили със своята бързина и изненадваща атака. Дясното крило било съставено от тежко въоръжена конница, която имала завързани червени лентички. В средата били разположени елитните български войски, със зелени ленти на копията. Белият цвят в него символизира мира и чистата и свята република, зеленият — плодородието на българските земи и гората – закрилница на българските бунтовници през Възраждането, а червеният — смелостта и надеждата на народа.
    За първи път трибагреникът с цветовете зелено, бяло и червено, подредени в този ред хоризонтално е използван през 1861-1862 г. от Георги Раковски при съставянето на двете Български легии в Белград. Той е ушит от Стиляна Параскевова в румънския град Браила и предаден на българските доброволци - участници в Руско-турската война. По-късно четата на Филип Тотю носи флаг, в който трите цвята са в последователност червен, бял, зелен. Официално знамето - бяло, зелено, червено е утвърдено от Търновската конституция като национален флаг на България. Независимо какво е било знамето, никога през годините българско знаме не е пленявано в битка и българското знаме никога не е било трофей.
    Нека в този ден българския трикольор да се развява от всяко училище, казарма, държавна институция и най-важното – от всеки български дом! Обявявайки българското знаме за символ на празника, Денят на независимостта ще получи свой облик наравно с други светли исторически дати - Националния празник 3 март, Деня на храбростта 6 май и Деня на Съединението 6 септември. Честването на българското знаме ще присъедини към празника и нашите сънародници от българските общности в чужбина, като им напомня, че мисията на независима България е да бъде Родина, подкрепа и закрила за всички тях. Убедени сме, че няма по-подходящ ден за празник на българското знаме от Деня на независимостта – 22 септември, се казва в обръщението на запасните военни, подкрепено и от губернатора на Ловеч.